CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“ Lucruri pot veni la cei care așteaptă, dar numai cele lăsate de cei care se agită.”

Abraham Lincoln

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 9 august 2016

Simbol Denumire 09.08.2016
EUR   Euro4.4578+0.0006
USD   Dolarul SUA4.0206+0.0022
XAU   Gramul de aur172.3592+0.3556
AUD   Dolarul australian3.0776+0.0093
CAD   Dolarul canadian3.0539-0.0004
CHF   Francul elveţian4.0892-0.0054
CZK   Coroana cehă0.1649-0.0001
DKK   Coroana daneză0.5995+0.0002
EGP   Lira egipteană0.4528+0.0003
GBP   Lira sterlină5.2202-0.0189
100HUF   100 Forinți maghiari1.4352+0.0024
100JPY   100 Yeni japonezi3.9290+0.0040
MDL   Leul moldovenesc0.2036+0.0014
NOK   Coroana norvegiană0.4753+0.0016
PLN   Zlotul polonez1.0449+0.0057
SEK   Coroana suedeză0.4698+0.0011
TRY   Lira turcească1.3498+0.0050
XDR   DST5.5941+0.0002
RUB   Rubla rusească0.0622+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.2792+0.0003
ZAR   Randul sud-african0.2970+0.0033
BRL   Realul brazilian1.2685-0.0018
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6036+0.0004
INR   Rupia indiană0.0601-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3636+0.0008
MXN   Peso-ul mexican0.2170+0.0016
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8672+0.0018
RSD   Dinarul sârbesc0.03620
UAH   Hryvna ucraineană0.16210
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0947+0.0007
HRK   Kuna croată0.5963+0.0002

Curs BNR al zilei de marti, 9 august 2016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.