CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Primul pas spre succes îl constituie refuzul tău de a fi captiv în mediul în care te-ai aflat la început.”

Mark Caine

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 20 iulie 2016

Simbol Denumire 20.07.2016
EUR   Euro4.4727-0.0010
USD   Dolarul SUA4.0631+0.0189
XAU   Gramul de aur173.1568-0.1710
AUD   Dolarul australian3.0457+0.0150
CAD   Dolarul canadian3.1144+0.0071
CHF   Francul elveţian4.1140-0.0018
CZK   Coroana cehă0.1656+0.0001
DKK   Coroana daneză0.6013-0.0002
EGP   Lira egipteană0.4576+0.0022
GBP   Lira sterlină5.3572+0.0177
100HUF   100 Forinți maghiari1.4215+0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.8080-0.0038
MDL   Leul moldovenesc0.2044-0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.4781+0.0002
PLN   Zlotul polonez1.0220-0.0007
SEK   Coroana suedeză0.4723+0.0005
TRY   Lira turcească1.3429-0.0150
XDR   DST5.6290+0.0136
RUB   Rubla rusească0.06420
BGN   Leva bulgarească2.2868-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.2849+0.0024
BRL   Realul brazilian1.2491+0.0061
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6087+0.0043
INR   Rupia indiană0.0605+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3562+0.0013
MXN   Peso-ul mexican0.2198+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8619+0.0205
RSD   Dinarul sârbesc0.03630
UAH   Hryvna ucraineană0.1637+0.0009
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1063+0.0052
HRK   Kuna croată0.5975+0.0004

Curs valutar al zilei de miercuri, 20 iulie 2016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.