CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 20 iulie 2016

Simbol Denumire 20.07.2016
EUR   Euro4.4727-0.0010
USD   Dolarul SUA4.0631+0.0189
XAU   Gramul de aur173.1568-0.1710
AUD   Dolarul australian3.0457+0.0150
CAD   Dolarul canadian3.1144+0.0071
CHF   Francul elveţian4.1140-0.0018
CZK   Coroana cehă0.1656+0.0001
DKK   Coroana daneză0.6013-0.0002
EGP   Lira egipteană0.4576+0.0022
GBP   Lira sterlină5.3572+0.0177
100HUF   100 Forinți maghiari1.4215+0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.8080-0.0038
MDL   Leul moldovenesc0.2044-0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.4781+0.0002
PLN   Zlotul polonez1.0220-0.0007
SEK   Coroana suedeză0.4723+0.0005
TRY   Lira turcească1.3429-0.0150
XDR   DST5.6290+0.0136
RUB   Rubla rusească0.06420
BGN   Leva bulgarească2.2868-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.2849+0.0024
BRL   Realul brazilian1.2491+0.0061
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6087+0.0043
INR   Rupia indiană0.0605+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3562+0.0013
MXN   Peso-ul mexican0.2198+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8619+0.0205
RSD   Dinarul sârbesc0.03630
UAH   Hryvna ucraineană0.1637+0.0009
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1063+0.0052
HRK   Kuna croată0.5975+0.0004

Curs valutar al zilei de miercuri, 20 iulie 2016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.