CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 13 aprilie 2016

Simbol Denumire 13.04.2016
EUR   Euro4.4696-0.0015
USD   Dolarul SUA3.9488+0.0347
XAU   Gramul de aur158.0710-0.3061
AUD   Dolarul australian3.0273+0.0309
CAD   Dolarul canadian3.0849+0.0426
CHF   Francul elveţian4.1068-0.0032
CZK   Coroana cehă0.1654-0.0001
DKK   Coroana daneză0.6006-0.0001
EGP   Lira egipteană0.4447+0.0039
GBP   Lira sterlină5.6158+0.0199
100HUF   100 Forinți maghiari1.4366+0.0012
100JPY   100 Yeni japonezi3.6150+0.0017
MDL   Leul moldovenesc0.1987-0.0007
NOK   Coroana norvegiană0.4812+0.0013
PLN   Zlotul polonez1.0432+0.0006
SEK   Coroana suedeză0.4872+0.0020
TRY   Lira turcească1.3846+0.0011
XDR   DST5.5576+0.0248
RUB   Rubla rusească0.0604+0.0014
BGN   Leva bulgarească2.2852-0.0009
ZAR   Randul sud-african0.2676+0.0011
BRL   Realul brazilian1.1313+0.0084
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6101+0.0042
INR   Rupia indiană0.0593+0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3446+0.0019
MXN   Peso-ul mexican0.2253+0.0025
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7341+0.0360
RSD   Dinarul sârbesc0.03640
UAH   Hryvna ucraineană0.1539+0.0014
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0751+0.0094
HRK   Kuna croată0.5986+0.0010

Cursul BNR al zilei de miercuri, 13 aprilie 2016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.