CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“ Lucruri pot veni la cei care așteaptă, dar numai cele lăsate de cei care se agită.”

Abraham Lincoln

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 5 aprilie 2016

Simbol Denumire 05.04.2016
EUR   Euro4.4669-0.0002
USD   Dolarul SUA3.9321+0.0019
XAU   Gramul de aur155.7940+2.2105
AUD   Dolarul australian2.9667-0.0291
CAD   Dolarul canadian2.9930-0.0171
CHF   Francul elveţian4.1005+0.0092
CZK   Coroana cehă0.16520
DKK   Coroana daneză0.6004+0.0005
EGP   Lira egipteană0.4428+0.0002
GBP   Lira sterlină5.5885-0.0052
100HUF   100 Forinți maghiari1.4260-0.0036
100JPY   100 Yeni japonezi3.5621+0.0411
MDL   Leul moldovenesc0.2005+0.0009
NOK   Coroana norvegiană0.4707-0.0010
PLN   Zlotul polonez1.0523-0.0014
SEK   Coroana suedeză0.4821-0.0009
TRY   Lira turcească1.3875-0.0059
XDR   DST5.5361+0.0056
RUB   Rubla rusească0.0570-0.0006
BGN   Leva bulgarească2.2839-0.0001
ZAR   Randul sud-african0.2633-0.0033
BRL   Realul brazilian1.0851-0.0207
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6073+0.0006
INR   Rupia indiană0.0591-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3389-0.0030
MXN   Peso-ul mexican0.2232-0.0039
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6634-0.0318
RSD   Dinarul sârbesc0.03640
UAH   Hryvna ucraineană0.15090
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0705+0.0005
HRK   Kuna croată0.59490

Cursul BNR al zilei de marti, 5 aprilie 2016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.