CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 25 februarie 2016

Simbol Denumire 25.02.2016
EUR   Euro4.4691-0.0074
USD   Dolarul SUA4.0558-0.0200
XAU   Gramul de aur161.1806-0.9434
AUD   Dolarul australian2.9132-0.0058
CAD   Dolarul canadian2.9614+0.0139
CHF   Francul elveţian4.0939-0.0149
CZK   Coroana cehă0.1651-0.0004
DKK   Coroana daneză0.5989-0.0010
EGP   Lira egipteană0.5180-0.0025
GBP   Lira sterlină5.6489-0.0168
100HUF   100 Forinți maghiari1.4407-0.0034
100JPY   100 Yeni japonezi3.6139-0.0335
MDL   Leul moldovenesc0.2033+0.0004
NOK   Coroana norvegiană0.4691+0.0014
PLN   Zlotul polonez1.0219-0.0042
SEK   Coroana suedeză0.4772-0.0007
TRY   Lira turcească1.3828-0.0035
XDR   DST5.6315-0.0222
RUB   Rubla rusească0.0532+0.0005
BGN   Leva bulgarească2.2850-0.0038
ZAR   Randul sud-african0.2577-0.0091
BRL   Realul brazilian1.0249-0.0055
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6208-0.0027
INR   Rupia indiană0.0590-0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3272-0.0026
MXN   Peso-ul mexican0.2231+0.0002
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7045+0.0152
RSD   Dinarul sârbesc0.0362-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1482-0.0087
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1042-0.0055
HRK   Kuna croată0.5863-0.0006

Cursul valutar euro al zilei de joi, 25 februarie 2016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.