CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul bnr din 21.01.2021

EUR

Calculator TVA

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“The question isn’t who is going to let me; it’s who is going to stop me.”

Ayn Rand

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 6 ianuarie 2016

Simbol Denumire 06.01.2016
EUR   Euro4.5217-0.0023
USD   Dolarul SUA4.2141+0.0159
XAU   Gramul de aur146.9308+1.3871
AUD   Dolarul australian2.9805-0.0309
CAD   Dolarul canadian2.9920-0.0209
CHF   Francul elveţian4.1723-0.0007
CZK   Coroana cehă0.1674-0.0001
DKK   Coroana daneză0.6061-0.0002
EGP   Lira egipteană0.5382+0.0020
GBP   Lira sterlină6.1776+0.0137
100HUF   100 Forinți maghiari1.4361+0.0011
100JPY   100 Yeni japonezi3.5579+0.0297
MDL   Leul moldovenesc0.2110+0.0007
NOK   Coroana norvegiană0.4692-0.0010
PLN   Zlotul polonez1.0435-0.0037
SEK   Coroana suedeză0.4902+0.0001
TRY   Noua lira turcească1.4017-0.0041
XDR   DST5.8101+0.0144
RUB   Rubla rusească0.0569-0.0003
BGN   Leva bulgarească2.3119-0.0012
ZAR   Randul sud-african0.2672-0.0009
BRL   Realul brazilian1.0503+0.0113
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6429-0.0008
INR   Rupia indiană0.0631+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3520-0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2413-0.0007
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7984-0.0161
RSD   Dinarul sârbesc0.03710
UAH   Hryvna ucraineană0.1805+0.0063
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1473+0.0043
HRK   Kuna croată0.5919-0.0001

Cursul valutar euro al zilei de miercuri, 6 ianuarie 2016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 21.01.2021 | Economie

    Coordonarea sistemelor de securitate sociala in contextul Brexit incepe sa prinda contur

    Recent, s-a semnat protocolul privind coordonarea sistemelor de securitate socială între Uniunea Europeană și Regatul Unit al Marii Britanii, înțelegere ce aduce o serie de noi provocări pentru angajatorii din statele membre ale UE. Există însă o lipsă de certitudine în ceea ce privește felul în care se vor aplica noile norme dar și în ceea ce privește modificările care apar în legătură cu lucrătorii detașați. Vestea bună este dată de faptul că mare parte din dispozițiile aplicabile în noul protocol se aliniază cu cele din regulamentul anterior, aducând astfel un plus de predictibilitate pe piața securității sociale.

  • 20.01.2021 | Economie

    Digitalizarea administratiei fiscale din Romania, pe calea cea buna. Ce masuri asteptam in 2021?

    Anul 2021 a început într-un context bugetar dificil care nu mai permite amânarea deciziilor și măsurilor cu privire la creșterea ratei de colectare a veniturilor la bugetul de stat. Iar, acest lucru contează acum mai mult decât oricând, dacă e să luăm în calcul și nevoia de stimulente de care mediul de afaceri va avea nevoie și în acest an, în condițiile în care criza majoră generată de pandemia de Covid-19 nu pare să se încheie prea repede.

  • 18.01.2021 | Economie

    Acordul post-Brexit – reguli pentru schimburile comerciale cu produse de origine preferentiala

    Cu doar câteva zile înainte de expirarea perioadei de tranziție, Uniunea Europeană a încheiat un acord cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord prin care se stabilește modul în care se vor derula de acum încolo relațiile economice dintre cele două părți. Acest acord care a intrat în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2021, prevede eliminarea completă a taxelor vamale dar atenție, nu pentru toate produsele ci doar pentru cele care respectă regulile de origine preferențială.

  • 18.01.2021 | Economie

    Reguli privind detasarea lucratorilor intre statele UE. Ce obligatii au angajatorii?

    La fel ca înainte de pandemie, și în această perioadă, în centrul dezbaterilor publice la nivel european se află problema detașării lucrătorilor între statele membre ale Uniunii Europene în contextul prestării de servicii la nivel transnațional. Problema este una acută atât datorită implicațiilor sale practice cât și cu privire la drepturile pe care Uniunea își propune să le garanteze și care în acest domeniu, se află de multe ori în conflict.

Folosim cookies pentru functionarea corecta a site-ului, masurarea traficului si functionalitati care ne permit sa iti prezentam un continut particularizat preferintelor tale. Pentru retragerea acordului pentru cookies, te rugam sa consulti Politica de Cookie. De asemenea, te invitam sa parcurgi Politica noastra de Confidentialitate, ce a devenit aplicabila incepand cu luna mai 2018.
DA, ÎNTELEG