CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 decembrie 2015

Simbol Denumire 18.12.2015
EUR   Euro4.5145+0.0151
USD   Dolarul SUA4.1722+0.0266
XAU   Gramul de aur141.6835-0.4331
AUD   Dolarul australian2.9776-0.0102
CAD   Dolarul canadian2.9929-0.0076
CHF   Francul elveţian4.1904+0.0333
CZK   Coroana cehă0.1671+0.0007
DKK   Coroana daneză0.6050+0.0020
EGP   Lira egipteană0.5328+0.0034
GBP   Lira sterlină6.2286+0.0375
100HUF   100 Forinți maghiari1.4323+0.0072
100JPY   100 Yeni japonezi3.4311+0.0434
MDL   Leul moldovenesc0.2123+0.0033
NOK   Coroana norvegiană0.4757-0.0005
PLN   Zlotul polonez1.0547+0.0080
SEK   Coroana suedeză0.4874+0.0028
TRY   Lira turcească1.4264+0.0142
XDR   DST5.7697+0.0333
RUB   Rubla rusească0.05880
BGN   Leva bulgarească2.3082+0.0077
ZAR   Randul sud-african0.2769-0.0005
BRL   Realul brazilian1.0755+0.0084
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6437+0.0043
INR   Rupia indiană0.0628+0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3532+0.0027
MXN   Peso-ul mexican0.2450+0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8010-0.0019
RSD   Dinarul sârbesc0.0371+0.0003
UAH   Hryvna ucraineană0.1769+0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1359+0.0073
HRK   Kuna croată0.5902+0.0023

Cursul valutar euro al zilei de vineri, 18 decembrie 2015

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.