CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 17 decembrie 2015

Simbol Denumire 17.12.2015
EUR   Euro4.4994-0.0042
USD   Dolarul SUA4.1456+0.0209
XAU   Gramul de aur142.1166+0.9127
AUD   Dolarul australian2.9878+0.0225
CAD   Dolarul canadian3.0005+0.0031
CHF   Francul elveţian4.1571-0.0094
CZK   Coroana cehă0.1664-0.0002
DKK   Coroana daneză0.6030-0.0006
EGP   Lira egipteană0.5294+0.0026
GBP   Lira sterlină6.1911-0.0032
100HUF   100 Forinți maghiari1.4251-0.0018
100JPY   100 Yeni japonezi3.3877+0.0060
MDL   Leul moldovenesc0.2090+0.0020
NOK   Coroana norvegiană0.4762+0.0051
PLN   Zlotul polonez1.0467+0.0055
SEK   Coroana suedeză0.4846-0.0007
TRY   Lira turcească1.4122+0.0210
XDR   DST5.7364+0.0124
RUB   Rubla rusească0.05880
BGN   Leva bulgarească2.3005-0.0022
ZAR   Randul sud-african0.2774+0.0020
BRL   Realul brazilian1.0671+0.0105
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6394+0.0022
INR   Rupia indiană0.0624+0.0006
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3505+0.0002
MXN   Peso-ul mexican0.2439+0.0029
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8029+0.0194
RSD   Dinarul sârbesc0.0368-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1768+0.0020
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1286+0.0056
HRK   Kuna croată0.5879-0.0019

Cursul valutar euro al zilei de joi, 17 decembrie 2015

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.