CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 noiembrie 2015

Simbol Denumire 18.11.2015
EUR   Euro4.4458+0.0058
USD   Dolarul SUA4.1655+0.0025
XAU   Gramul de aur143.3746-1.2896
AUD   Dolarul australian2.9616+0.0003
CAD   Dolarul canadian3.1294+0.0010
CHF   Francul elveţian4.1093-0.0058
CZK   Coroana cehă0.1644+0.0002
DKK   Coroana daneză0.5959+0.0008
EGP   Lira egipteană0.5320+0.0003
GBP   Lira sterlină6.3443+0.0168
100HUF   100 Forinți maghiari1.4297+0.0067
100JPY   100 Yeni japonezi3.3783+0.0010
MDL   Leul moldovenesc0.2100+0.0018
NOK   Coroana norvegiană0.4819+0.0018
PLN   Zlotul polonez1.0448-0.0012
SEK   Coroana suedeză0.4780+0.0007
TRY   Lira turcească1.4515+0.0029
XDR   DST5.7427+0.0060
RUB   Rubla rusească0.0642+0.0007
BGN   Leva bulgarească2.2731+0.0030
ZAR   Randul sud-african0.2927+0.0014
BRL   Realul brazilian1.0926+0.0028
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6524-0.0002
INR   Rupia indiană0.0628-0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3562+0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.2490+0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6983+0.0011
RSD   Dinarul sârbesc0.03680
UAH   Hryvna ucraineană0.1739+0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1341+0.0007
HRK   Kuna croată0.5835-0.0003

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.