CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 19 octombrie 2015

Simbol Denumire 19.10.2015
EUR   Euro4.4182+0.0024
USD   Dolarul SUA3.8985+0.0124
XAU   Gramul de aur147.0442+0.0067
AUD   Dolarul australian2.8427+0.0107
CAD   Dolarul canadian3.0156+0.0017
CHF   Francul elveţian4.0800+0.0026
CZK   Coroana cehă0.16310
DKK   Coroana daneză0.5923+0.0004
EGP   Lira egipteană0.4855-0.0046
GBP   Lira sterlină6.0280+0.0230
100HUF   100 Forinți maghiari1.4295+0.0012
100JPY   100 Yeni japonezi3.2654+0.0028
MDL   Leul moldovenesc0.1979+0.0014
NOK   Coroana norvegiană0.4803+0.0002
PLN   Zlotul polonez1.0436+0.0008
SEK   Coroana suedeză0.4707-0.0013
TRY   Lira turcească1.3493+0.0059
XDR   DST5.5062+0.0121
RUB   Rubla rusească0.0629-0.0003
BGN   Leva bulgarească2.2590+0.0013
ZAR   Randul sud-african0.2983+0.0020
BRL   Realul brazilian0.9923-0.0316
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6130+0.0013
INR   Rupia indiană0.0602+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3466+0.0031
MXN   Peso-ul mexican0.2377+0.0015
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6543+0.0107
RSD   Dinarul sârbesc0.0369+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1805-0.0013
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0614+0.0033
HRK   Kuna croată0.5786-0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.