CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 1 octombrie 2015

Simbol Denumire 01.10.2015
EUR   Euro4.4155-0.0012
USD   Dolarul SUA3.9610+0.0268
XAU   Gramul de aur141.8430-0.2710
AUD   Dolarul australian2.8032+0.0359
CAD   Dolarul canadian2.9860+0.0506
CHF   Francul elveţian4.0474+0.0032
CZK   Coroana cehă0.16250
DKK   Coroana daneză0.5918-0.0002
EGP   Lira egipteană0.5059+0.0035
GBP   Lira sterlină5.9932+0.0162
100HUF   100 Forinți maghiari1.4107+0.0010
100JPY   100 Yeni japonezi3.2985+0.0272
MDL   Leul moldovenesc0.19610
NOK   Coroana norvegiană0.4670+0.0017
PLN   Zlotul polonez1.0410-0.0008
SEK   Coroana suedeză0.4719+0.0016
TRY   Lira turcească1.3134+0.0148
XDR   DST5.5465+0.0223
RUB   Rubla rusească0.0608+0.0007
BGN   Leva bulgarească2.2576-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.2874+0.0030
BRL   Realul brazilian1.0035+0.0334
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6232+0.0043
INR   Rupia indiană0.0604+0.0005
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3364+0.0035
MXN   Peso-ul mexican0.2357+0.0037
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.5518+0.0412
RSD   Dinarul sârbesc0.03690
UAH   Hryvna ucraineană0.1872+0.0012
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0784+0.0073
HRK   Kuna croată0.5779+0.0021

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.