CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 21 iulie 2015

Simbol Denumire 21.07.2015
EUR   Euro4.4097-0.0077
USD   Dolarul SUA4.0626-0.0159
XAU   Gramul de aur144.7738-1.3912
AUD   Dolarul australian2.9990-0.0069
CAD   Dolarul canadian3.1280-0.0106
CHF   Francul elveţian4.2249-0.0071
CZK   Coroana cehă0.1628-0.0005
DKK   Coroana daneză0.5910-0.0010
EGP   Lira egipteană0.5188-0.0021
GBP   Lira sterlină6.3222-0.0174
100HUF   100 Forinți maghiari1.4264+0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.2697-0.0111
MDL   Leul moldovenesc0.2138-0.0030
NOK   Coroana norvegiană0.4922-0.0040
PLN   Zlotul polonez1.0731-0.0010
SEK   Coroana suedeză0.4704-0.0008
TRY   Lira turcească1.5128-0.0054
XDR   DST5.6439-0.0172
RUB   Rubla rusească0.0713-0.0003
BGN   Leva bulgarească2.2546-0.0040
ZAR   Randul sud-african0.3277+0.0004
BRL   Realul brazilian1.2708-0.0067
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6542-0.0026
INR   Rupia indiană0.0639-0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3520-0.0009
MXN   Peso-ul mexican0.2540-0.0018
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6870+0.0081
RSD   Dinarul sârbesc0.0367-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.1851-0.0007
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1060-0.0044

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.