CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 17 iulie 2015

Simbol Denumire 17.07.2015
EUR   Euro4.4184-0.0012
USD   Dolarul SUA4.0584+0.0067
XAU   Gramul de aur149.0510-0.1637
AUD   Dolarul australian2.9994+0.0033
CAD   Dolarul canadian3.1283-0.0059
CHF   Francul elveţian4.2391-0.0017
CZK   Coroana cehă0.1634+0.0001
DKK   Coroana daneză0.5922-0.0001
EGP   Lira egipteană0.5183+0.0008
GBP   Lira sterlină6.3419+0.0092
100HUF   100 Forinți maghiari1.4311+0.0006
100JPY   100 Yeni japonezi3.2711+0.0008
MDL   Leul moldovenesc0.2131+0.0014
NOK   Coroana norvegiană0.4982-0.0013
PLN   Zlotul polonez1.0778+0.0031
SEK   Coroana suedeză0.4734-0.0026
TRY   Lira turcească1.5309+0.0036
XDR   DST5.6472+0.0054
RUB   Rubla rusească0.0714+0.0002
BGN   Leva bulgarească2.2591-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.3291+0.0029
BRL   Realul brazilian1.2862-0.0040
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6536+0.0011
INR   Rupia indiană0.0639+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3540+0.0010
MXN   Peso-ul mexican0.2567+0.0003
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6528+0.0089
RSD   Dinarul sârbesc0.03680
UAH   Hryvna ucraineană0.1849+0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.1049+0.0018

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.