CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 3 februarie 2015

Simbol Denumire 03.02.2015
EUR   Euro4.4018-0.0091
USD   Dolarul SUA3.8772-0.0113
XAU   Gramul de aur159.7679+0.5555
AUD   Dolarul australian2.9779-0.0533
CAD   Dolarul canadian3.0907+0.0355
CHF   Francul elveţian4.1912+0.0146
CZK   Coroana cehă0.1586-0.0003
DKK   Coroana daneză0.5912-0.0013
EGP   Lira egipteană0.5083-0.0015
GBP   Lira sterlină5.8391-0.0055
100HUF   100 Forinți maghiari1.4226+0.0043
100JPY   100 Yeni japonezi3.3001-0.0062
MDL   Leul moldovenesc0.2157-0.0016
NOK   Coroana norvegiană0.5089+0.0050
PLN   Zlotul polonez1.0536-0.0029
SEK   Coroana suedeză0.4677-0.0033
TRY   Lira turcească1.6036+0.0004
XDR   DST5.4683-0.0127
RUB   Rubla rusească0.0581+0.0025
BGN   Leva bulgarească2.2506-0.0046
ZAR   Randul sud-african0.3386+0.0030
BRL   Realul brazilian1.4212-0.0284
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6196-0.0016
INR   Rupia indiană0.06280
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3525-0.0004
MXN   Peso-ul mexican0.2616+0.0013
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7983-0.0269
RSD   Dinarul sârbesc0.0362+0.0003
UAH   Hryvna ucraineană0.2413-0.0075
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0556-0.0030

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.