CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 30 octombrie 2014

Simbol Denumire 30.10.2014
EUR   Euro4.4197-0.0029
USD   Dolarul SUA3.5094+0.0373
XAU   Gramul de aur136.1406-0.8829
AUD   Dolarul australian3.0844+0.0020
CAD   Dolarul canadian3.1339+0.0225
CHF   Francul elveţian3.6657-0.0019
CZK   Coroana cehă0.1594+0.0003
DKK   Coroana daneză0.5937-0.0003
EGP   Lira egipteană0.4908+0.0052
GBP   Lira sterlină5.6145+0.0184
100HUF   100 Forinți maghiari1.4308-0.0001
100JPY   100 Yeni japonezi3.2190+0.0078
MDL   Leul moldovenesc0.2353-0.0011
NOK   Coroana norvegiană0.5220+0.0002
PLN   Zlotul polonez1.0469+0.0002
SEK   Coroana suedeză0.4765+0.0025
TRY   Lira turcească1.5815+0.0043
XDR   DST5.1984+0.0263
RUB   Rubla rusească0.0830+0.0018
BGN   Leva bulgarească2.2597-0.0015
ZAR   Randul sud-african0.3205+0.0010
BRL   Realul brazilian1.4259+0.0152
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5739+0.0057
INR   Rupia indiană0.0571+0.0005
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3319+0.0006
MXN   Peso-ul mexican0.2602+0.0019
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7386-0.0170
RSD   Dinarul sârbesc0.03710
UAH   Hryvna ucraineană0.2722+0.0031
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9555+0.0102

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.