CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 22 iulie 2014

Simbol Denumire 22.07.2014
EUR   Euro4.4408-0.0080
USD   Dolarul SUA3.2929+0.0031
XAU   Gramul de aur138.4119-0.4372
AUD   Dolarul australian3.0916+0.0045
CAD   Dolarul canadian3.0645+0.0033
CHF   Francul elveţian3.6544-0.0073
CZK   Coroana cehă0.1616-0.0003
DKK   Coroana daneză0.5955-0.0011
EGP   Lira egipteană0.4605+0.0004
GBP   Lira sterlină5.6202+0.0005
100HUF   100 Forinți maghiari1.4353-0.0017
100JPY   100 Yeni japonezi3.2431-0.0038
MDL   Leul moldovenesc0.23520
NOK   Coroana norvegiană0.5321+0.0022
PLN   Zlotul polonez1.0709-0.0009
SEK   Coroana suedeză0.4805-0.0002
TRY   Lira turcească1.5546+0.0022
XDR   DST5.0680-0.0018
RUB   Rubla rusească0.0942+0.0006
BGN   Leva bulgarească2.2706-0.0041
ZAR   Randul sud-african0.3104+0.0009
BRL   Realul brazilian1.4825+0.0043
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5308+0.0010
INR   Rupia indiană0.05460
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3213+0.0010
MXN   Peso-ul mexican0.2540+0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8543-0.0073
RSD   Dinarul sârbesc0.0380-0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.2824+0.0012
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8965+0.0008

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.