CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 26 iunie 2014

Simbol Denumire 26.06.2014
EUR   Euro4.3847-0.0097
USD   Dolarul SUA3.2205-0.0097
XAU   Gramul de aur135.7544-0.5022
AUD   Dolarul australian3.0302+0.0049
CAD   Dolarul canadian3.0075+0.0011
CHF   Francul elveţian3.6036-0.0087
CZK   Coroana cehă0.1597-0.0005
DKK   Coroana daneză0.5881-0.0014
EGP   Lira egipteană0.4504-0.0014
GBP   Lira sterlină5.4833+0.0016
100HUF   100 Forinți maghiari1.4259-0.0093
100JPY   100 Yeni japonezi3.1652-0.0041
MDL   Leul moldovenesc0.2305-0.0004
NOK   Coroana norvegiană0.5249-0.0011
PLN   Zlotul polonez1.0589-0.0019
SEK   Coroana suedeză0.4782-0.0011
TRY   Lira turcească1.5099-0.0010
XDR   DST4.9718-0.0110
RUB   Rubla rusească0.0954-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.2419-0.0050
ZAR   Randul sud-african0.3027-0.0021
BRL   Realul brazilian1.4587+0.0067
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5174-0.0007
INR   Rupia indiană0.0535-0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3168+0.0004
MXN   Peso-ul mexican0.2473-0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8219+0.0141
RSD   Dinarul sârbesc0.0379-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.2706-0.0008
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8768-0.0026

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.