CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 12 iunie 2014

Simbol Denumire 12.06.2014
EUR   Euro4.3912-0.0048
USD   Dolarul SUA3.2494+0.0013
XAU   Gramul de aur131.7074-0.1054
AUD   Dolarul australian3.0554+0.0037
CAD   Dolarul canadian2.9925+0.0118
CHF   Francul elveţian3.6058-0.0022
CZK   Coroana cehă0.16010
DKK   Coroana daneză0.5886-0.0006
EGP   Lira egipteană0.4545+0.0002
GBP   Lira sterlină5.4665+0.0131
100HUF   100 Forinți maghiari1.4342-0.0052
100JPY   100 Yeni japonezi3.1863+0.0041
MDL   Leul moldovenesc0.2331-0.0005
NOK   Coroana norvegiană0.5412-0.0020
PLN   Zlotul polonez1.0687+0.0008
SEK   Coroana suedeză0.4845-0.0019
TRY   Lira turcească1.5368-0.0157
XDR   DST4.9943+0.0006
RUB   Rubla rusească0.0946+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.2452-0.0025
ZAR   Randul sud-african0.3024+0.0011
BRL   Realul brazilian1.4551-0.0067
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5225+0.0010
INR   Rupia indiană0.05480
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3193-0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2496+0.0004
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8184+0.0357
RSD   Dinarul sârbesc0.0380-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.2787-0.0001
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8847+0.0004

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.