CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“ Lucruri pot veni la cei care așteaptă, dar numai cele lăsate de cei care se agită.”

Abraham Lincoln

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 3 iunie 2014

Simbol Denumire 03.06.2014
EUR   Euro4.3968+0.0049
USD   Dolarul SUA3.2301+0.0015
XAU   Gramul de aur129.2626+0.0257
AUD   Dolarul australian2.9955+0.0064
CAD   Dolarul canadian2.9616-0.0117
CHF   Francul elveţian3.5980+0.0024
CZK   Coroana cehă0.1600+0.0002
DKK   Coroana daneză0.5891+0.0007
EGP   Lira egipteană0.4517+0.0002
GBP   Lira sterlină5.4138+0.0044
100HUF   100 Forinți maghiari1.4439-0.0060
100JPY   100 Yeni japonezi3.1547-0.0096
MDL   Leul moldovenesc0.2335+0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.5382-0.0007
PLN   Zlotul polonez1.06140
SEK   Coroana suedeză0.4831+0.0002
TRY   Lira turcească1.5383-0.0014
XDR   DST4.9743+0.0024
RUB   Rubla rusească0.0923-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.2481+0.0025
ZAR   Randul sud-african0.3019-0.0027
BRL   Realul brazilian1.4188-0.0216
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5165-0.0003
INR   Rupia indiană0.0545-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3157+0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2503-0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7329-0.0005
RSD   Dinarul sârbesc0.03800
UAH   Hryvna ucraineană0.2704-0.0021
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8795+0.0005

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.