CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 12 februarie 2014

Simbol Denumire 12.02.2014
EUR   Euro4.4779+0.0056
USD   Dolarul SUA3.2828+0.0115
XAU   Gramul de aur135.7380+0.8516
AUD   Dolarul australian2.9705+0.0167
CAD   Dolarul canadian2.9886+0.0302
CHF   Francul elveţian3.6563+0.0026
CZK   Coroana cehă0.1627+0.0002
DKK   Coroana daneză0.6001+0.0008
EGP   Lira egipteană0.4715+0.0016
GBP   Lira sterlină5.4228+0.0487
100HUF   100 Forinți maghiari1.4505+0.0059
100JPY   100 Yeni japonezi3.2045+0.0098
MDL   Leul moldovenesc0.2434-0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.5366+0.0027
PLN   Zlotul polonez1.0740+0.0042
SEK   Coroana suedeză0.5105+0.0038
TRY   Lira turcească1.4966+0.0124
XDR   DST5.0505+0.0166
RUB   Rubla rusească0.0944+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.2895+0.0028
ZAR   Randul sud-african0.2992+0.0030
BRL   Realul brazilian1.3669+0.0093
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5415+0.0017
INR   Rupia indiană0.0529+0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3089+0.0034
MXN   Peso-ul mexican0.2472+0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7426+0.0205
RSD   Dinarul sârbesc0.0387+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3862+0.0005
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8937+0.0031

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.