CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 14 noiembrie 2013

Simbol Denumire 14.11.2013
EUR   Euro4.4536-0.0083
USD   Dolarul SUA3.3152-0.0112
XAU   Gramul de aur136.7755+0.3162
AUD   Dolarul australian3.0813-0.0081
CAD   Dolarul canadian3.1603-0.0095
CHF   Francul elveţian3.6123-0.0104
CZK   Coroana cehă0.1639-0.0011
DKK   Coroana daneză0.5970-0.0011
EGP   Lira egipteană0.4813-0.0016
GBP   Lira sterlină5.3079-0.0077
100HUF   100 Forinți maghiari1.4935+0.0002
100JPY   100 Yeni japonezi3.3168-0.0244
MDL   Leul moldovenesc0.2565-0.0014
NOK   Coroana norvegiană0.5346-0.0016
PLN   Zlotul polonez1.0626+0.0011
SEK   Coroana suedeză0.4961-0.0017
TRY   Lira turcească1.6182-0.0014
XDR   DST5.0624-0.0145
RUB   Rubla rusească0.1012+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.2771-0.0043
ZAR   Randul sud-african0.3204-0.0006
BRL   Realul brazilian1.4217-0.0041
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5442-0.0018
INR   Rupia indiană0.05240
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.31030
MXN   Peso-ul mexican0.2535+0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7334+0.0003
RSD   Dinarul sârbesc0.03910
UAH   Hryvna ucraineană0.4034-0.0021
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9026-0.0031

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.