CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 29 octombrie 2013

Simbol Denumire 29.10.2013
EUR   Euro4.4430+0.0026
USD   Dolarul SUA3.2290+0.0138
XAU   Gramul de aur139.8194+0.1585
AUD   Dolarul australian3.0664-0.0244
CAD   Dolarul canadian3.0947+0.0164
CHF   Francul elveţian3.5966-0.0013
CZK   Coroana cehă0.17240
DKK   Coroana daneză0.5956+0.0003
EGP   Lira egipteană0.4687+0.0021
GBP   Lira sterlină5.1916-0.0177
100HUF   100 Forinți maghiari1.5166-0.0015
100JPY   100 Yeni japonezi3.3067+0.0135
MDL   Leul moldovenesc0.2504+0.0012
NOK   Coroana norvegiană0.5466-0.0005
PLN   Zlotul polonez1.0603-0.0019
SEK   Coroana suedeză0.5066-0.0023
TRY   Lira turcească1.6212-0.0006
XDR   DST4.9868+0.0096
RUB   Rubla rusească0.1009-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.2717+0.0013
ZAR   Randul sud-african0.3266-0.0014
BRL   Realul brazilian1.4824+0.0138
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5302+0.0019
INR   Rupia indiană0.0526+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3040+0.0009
MXN   Peso-ul mexican0.2498+0.0002
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6650-0.0102
RSD   Dinarul sârbesc0.0390+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3948+0.0013
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8791+0.0038

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.