CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 4 octombrie 2013

Simbol Denumire 04.10.2013
EUR   Euro4.4306-0.0097
USD   Dolarul SUA3.2560-0.0064
XAU   Gramul de aur137.7473+0.4730
AUD   Dolarul australian3.0737+0.0141
CAD   Dolarul canadian3.1501-0.0049
CHF   Francul elveţian3.6142-0.0057
CZK   Coroana cehă0.1735-0.0001
DKK   Coroana daneză0.5939-0.0013
EGP   Lira egipteană0.4725-0.0009
GBP   Lira sterlină5.2384-0.0568
100HUF   100 Forinți maghiari1.4923-0.0083
100JPY   100 Yeni japonezi3.3518+0.0131
MDL   Leul moldovenesc0.2496-0.0023
NOK   Coroana norvegiană0.5470+0.0020
PLN   Zlotul polonez1.0534-0.0027
SEK   Coroana suedeză0.5115-0.0022
TRY   Lira turcească1.6304-0.0021
XDR   DST5.0098-0.0134
RUB   Rubla rusească0.1013-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.2654-0.0049
ZAR   Randul sud-african0.3259+0.0014
BRL   Realul brazilian1.4747-0.0131
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5319-0.0010
INR   Rupia indiană0.0530+0.0002
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.30360
MXN   Peso-ul mexican0.2473-0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7028+0.0002
RSD   Dinarul sârbesc0.03870
UAH   Hryvna ucraineană0.3973-0.0010
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8864-0.0017

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.