CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 17 septembrie 2013

Simbol Denumire 17.09.2013
EUR   Euro4.4760+0.0209
USD   Dolarul SUA3.3490+0.0123
XAU   Gramul de aur141.8552+0.7932
AUD   Dolarul australian3.1271+0.0022
CAD   Dolarul canadian3.2459+0.0061
CHF   Francul elveţian3.6176+0.0165
CZK   Coroana cehă0.1737+0.0008
DKK   Coroana daneză0.6002+0.0027
EGP   Lira egipteană0.4859+0.0019
GBP   Lira sterlină5.3235+0.0075
100HUF   100 Forinți maghiari1.4960+0.0057
100JPY   100 Yeni japonezi3.3779+0.0003
MDL   Leul moldovenesc0.2603-0.0003
NOK   Coroana norvegiană0.5679+0.0029
PLN   Zlotul polonez1.0612-0.0007
SEK   Coroana suedeză0.5169+0.0051
TRY   Lira turcească1.6698-0.0013
XDR   DST5.1033+0.0179
RUB   Rubla rusească0.1036+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.2886+0.0107
ZAR   Randul sud-african0.3401-0.0015
BRL   Realul brazilian1.4662+0.0030
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5471+0.0019
INR   Rupia indiană0.0531-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3090+0.0006
MXN   Peso-ul mexican0.2585+0.0004
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7437+0.0060
RSD   Dinarul sârbesc0.0391+0.0003
UAH   Hryvna ucraineană0.4092+0.0012
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9119+0.0034

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.