CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Pentru a reuşi în viaţă, ai nevoie de două lucruri: de ignoranţă şi de încredere.”

Mark Twain

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 12 noiembrie 2012

Simbol Denumire 12.11.2012
EUR   Euro4.5219-0.0001
USD   Dolarul SUA3.5565+0.0020
XAU   Gramul de aur198.5113+0.4633
AUD   Dolarul australian3.7094+0.0115
CAD   Dolarul canadian3.5600+0.0066
CHF   Francul elveţian3.7517+0.0010
CZK   Coroana cehă0.1786+0.0004
DKK   Coroana daneză0.6064+0.0001
EGP   Lira egipteană0.5832+0.0021
GBP   Lira sterlină5.6552-0.0157
100HUF   100 Forinți maghiari1.5950+0.0036
100JPY   100 Yeni japonezi4.4780-0.0079
MDL   Leul moldovenesc0.2886+0.0007
NOK   Coroana norvegiană0.6191-0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0861+0.0002
SEK   Coroana suedeză0.5266-0.0019
TRY   Lira turcească1.9794-0.0057
XDR   DST5.4295-0.0013
RUB   Rubla rusească0.1125-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.3120-0.0001
ZAR   Randul sud-african0.4083+0.0006
BRL   Realul brazilian1.7381-0.0037
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5710+0.0019
INR   Rupia indiană0.0647-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3267+0.0001
MXN   Peso-ul mexican0.26960
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9049+0.0037
RSD   Dinarul sârbesc0.0403+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.4333-0.0003
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9683+0.0007

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.