CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 21 septembrie 2012

Simbol Denumire 21.09.2012
EUR   Euro4.5125+0.0033
USD   Dolarul SUA3.4642-0.0201
XAU   Gramul de aur197.4951+0.2819
AUD   Dolarul australian3.6393+0.0180
CAD   Dolarul canadian3.5582+0.0023
CHF   Francul elveţian3.7270-0.0052
CZK   Coroana cehă0.1821+0.0008
DKK   Coroana daneză0.6052+0.0003
EGP   Lira egipteană0.5685-0.0036
GBP   Lira sterlină5.6399+0.0023
100HUF   100 Forinți maghiari1.5996+0.0146
100JPY   100 Yeni japonezi4.4275-0.0324
MDL   Leul moldovenesc0.2819+0.0014
NOK   Coroana norvegiană0.6078+0.0002
PLN   Zlotul polonez1.0926+0.0108
SEK   Coroana suedeză0.5318+0.0006
TRY   Lira turcească1.9304-0.0037
XDR   DST5.3568-0.0156
RUB   Rubla rusească0.1119+0.0015
BGN   Leva bulgarească2.3072+0.0016
ZAR   Randul sud-african0.4191+0.0016
BRL   Realul brazilian1.7119-0.0077
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5494-0.0033
INR   Rupia indiană0.0648+0.0006
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3095-0.0006
MXN   Peso-ul mexican0.2706+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.8847+0.0182
RSD   Dinarul sârbesc0.0391-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.4259-0.0027
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9431-0.0055

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.