CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 10 august 2012

Simbol Denumire 10.08.2012
EUR   Euro4.5396+0.0034
USD   Dolarul SUA3.6984+0.0239
XAU   Gramul de aur191.3309+0.6484
AUD   Dolarul australian3.8925+0.0033
CAD   Dolarul canadian3.7271+0.0283
CHF   Francul elveţian3.7800+0.0033
CZK   Coroana cehă0.1805-0.0004
DKK   Coroana daneză0.6099+0.0005
EGP   Lira egipteană0.6081+0.0039
GBP   Lira sterlină5.7712+0.0164
100HUF   100 Forinți maghiari1.6322-0.0109
100JPY   100 Yeni japonezi4.7143+0.0352
MDL   Leul moldovenesc0.2941+0.0015
NOK   Coroana norvegiană0.6254+0.0029
PLN   Zlotul polonez1.1127-0.0060
SEK   Coroana suedeză0.5529+0.0040
TRY   Lira turcească2.0674+0.0069
XDR   DST5.5721+0.0232
RUB   Rubla rusească0.1158-0.0006
BGN   Leva bulgarească2.3211+0.0017
ZAR   Randul sud-african0.4545+0.0001
BRL   Realul brazilian1.8355+0.0177
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5814+0.0036
INR   Rupia indiană0.0668+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3270+0.0010
MXN   Peso-ul mexican0.2813+0.0016
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.9979+0.0110
RSD   Dinarul sârbesc0.0388+0.0007
UAH   Hryvna ucraineană0.4568+0.0041
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0068+0.0063

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.