CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 24 iulie 2012

Simbol Denumire 24.07.2012
EUR   Euro4.6397+0.0388
USD   Dolarul SUA3.8343+0.0344
XAU   Gramul de aur194.0008+1.9803
AUD   Dolarul australian3.9440+0.0363
CAD   Dolarul canadian3.7632+0.0252
CHF   Francul elveţian3.8630+0.0316
CZK   Coroana cehă0.1817+0.0020
DKK   Coroana daneză0.6237+0.0053
EGP   Lira egipteană0.6322+0.0056
GBP   Lira sterlină5.9430+0.0421
100HUF   100 Forinți maghiari1.6097+0.0107
100JPY   100 Yeni japonezi4.9038+0.0349
MDL   Leul moldovenesc0.3075+0.0047
NOK   Coroana norvegiană0.6284+0.0033
PLN   Zlotul polonez1.1038+0.0031
SEK   Coroana suedeză0.5518+0.0070
TRY   Lira turcească2.0999+0.0082
XDR   DST5.7462+0.0480
RUB   Rubla rusească0.1172+0.0004
BGN   Leva bulgarească2.3723+0.0199
ZAR   Randul sud-african0.4508-0.0017
BRL   Realul brazilian1.8805+0.0024
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6004+0.0053
INR   Rupia indiană0.0684+0.0005
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3342+0.0031
MXN   Peso-ul mexican0.2818-0.0003
NZD   Dolarul neo-zeelandez3.0326+0.0248
RSD   Dinarul sârbesc0.03940
UAH   Hryvna ucraineană0.4738+0.0035
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0439+0.0092

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.