CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 19.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Amatorii stau şi aşteaptă inspiraţia, noi, ceilalţi, ne ridicăm şi mergem la muncă.”

Stephen King

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 24 iulie 2012

Simbol Denumire 24.07.2012
EUR   Euro4.6397+0.0388
USD   Dolarul SUA3.8343+0.0344
XAU   Gramul de aur194.0008+1.9803
AUD   Dolarul australian3.9440+0.0363
CAD   Dolarul canadian3.7632+0.0252
CHF   Francul elveţian3.8630+0.0316
CZK   Coroana cehă0.1817+0.0020
DKK   Coroana daneză0.6237+0.0053
EGP   Lira egipteană0.6322+0.0056
GBP   Lira sterlină5.9430+0.0421
100HUF   100 Forinți maghiari1.6097+0.0107
100JPY   100 Yeni japonezi4.9038+0.0349
MDL   Leul moldovenesc0.3075+0.0047
NOK   Coroana norvegiană0.6284+0.0033
PLN   Zlotul polonez1.1038+0.0031
SEK   Coroana suedeză0.5518+0.0070
TRY   Lira turcească2.0999+0.0082
XDR   DST5.7462+0.0480
RUB   Rubla rusească0.1172+0.0004
BGN   Leva bulgarească2.3723+0.0199
ZAR   Randul sud-african0.4508-0.0017
BRL   Realul brazilian1.8805+0.0024
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.6004+0.0053
INR   Rupia indiană0.0684+0.0005
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3342+0.0031
MXN   Peso-ul mexican0.2818-0.0003
NZD   Dolarul neo-zeelandez3.0326+0.0248
RSD   Dinarul sârbesc0.03940
UAH   Hryvna ucraineană0.4738+0.0035
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
1.0439+0.0092

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.

  • 19.10.2026 | Imobiliare

    Piata industriala si logistica a incetinit cu 30% in primele noua luni, dupa anul record 2025

    Piata industriala si logistica din Romania a incetinit in 2026, dupa un an record. In primele noua luni, tranzactiile de inchiriere raportate public au ajuns la aproximativ 450.000 de metri patrati, cu circa 30% mai putin decat in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Colliers.

  • 19.10.2026 | Finante-Banci

    15.000 de clienti ING Bank Romania au deschis cont prin platforma de investitii ING Invest

    ING Bank Romania anunta ca 15.000 de clienti si-au deschis un cont prin ING Invest, la mai putin de o luna de la activarea platformei. Disponibila in aplicatia mobila ING Home'Bank, aceasta permite cumpararea si vanzarea de actiuni si ETF-uri listate la Bursa de Valori Bucuresti si pe principalele piete europene.

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.