CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Primul pas spre succes îl constituie refuzul tău de a fi captiv în mediul în care te-ai aflat la început.”

Mark Caine

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 30 mai 2012

Simbol Denumire 30.05.2012
EUR   Euro4.4616-0.0023
USD   Dolarul SUA3.5864+0.0257
XAU   Gramul de aur178.5840-1.4566
AUD   Dolarul australian3.5015+0.0012
CAD   Dolarul canadian3.4904+0.0164
CHF   Francul elveţian3.7147-0.0001
CZK   Coroana cehă0.1741-0.0011
DKK   Coroana daneză0.6004-0.0003
EGP   Lira egipteană0.5932+0.0040
GBP   Lira sterlină5.5805-0.0022
100HUF   100 Forinți maghiari1.4912-0.0012
100JPY   100 Yeni japonezi4.5353+0.0586
MDL   Leul moldovenesc0.2974+0.0006
NOK   Coroana norvegiană0.5929-0.0001
PLN   Zlotul polonez1.0181-0.0062
SEK   Coroana suedeză0.4967-0.0007
TRY   Lira turcească1.9479+0.0088
XDR   DST5.4222+0.0225
RUB   Rubla rusească0.1101-0.0006
BGN   Leva bulgarească2.2812-0.0012
ZAR   Randul sud-african0.4247-0.0017
BRL   Realul brazilian1.8000+0.0033
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5641+0.0032
INR   Rupia indiană0.0639-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.3041+0.0015
MXN   Peso-ul mexican0.2567+0.0017
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7182+0.0149
RSD   Dinarul sârbesc0.0383-0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.4436+0.0039
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9765+0.0071

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.