CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 mai 2012

Simbol Denumire 18.05.2012
EUR   Euro4.4421-0.0014
USD   Dolarul SUA3.4981+0.0031
XAU   Gramul de aur178.6757+4.7502
AUD   Dolarul australian3.4486-0.0214
CAD   Dolarul canadian3.4376-0.0139
CHF   Francul elveţian3.6997-0.0001
CZK   Coroana cehă0.1750+0.0008
DKK   Coroana daneză0.5976-0.0002
EGP   Lira egipteană0.5785+0.0005
GBP   Lira sterlină5.5343-0.0145
100HUF   100 Forinți maghiari1.4909-0.0073
100JPY   100 Yeni japonezi4.4079+0.0590
MDL   Leul moldovenesc0.2947+0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.5851-0.0002
PLN   Zlotul polonez1.0187-0.0007
SEK   Coroana suedeză0.4864-0.0007
TRY   Lira turcească1.9071-0.0096
XDR   DST5.3354+0.0070
RUB   Rubla rusească0.1116-0.0012
BGN   Leva bulgarească2.2712-0.0008
ZAR   Randul sud-african0.4186-0.0023
BRL   Realul brazilian1.7409-0.0063
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5527+0.0002
INR   Rupia indiană0.0640-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2992-0.0009
MXN   Peso-ul mexican0.2530-0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6550-0.0202
RSD   Dinarul sârbesc0.0392-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.4352+0.0015
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9523+0.0008

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.