CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 23 martie 2012

Simbol Denumire 23.03.2012
EUR   Euro4.3712-0.0006
USD   Dolarul SUA3.2980-0.0230
XAU   Gramul de aur175.1148+0.3803
AUD   Dolarul australian3.4299-0.0146
CAD   Dolarul canadian3.2954-0.0410
CHF   Francul elveţian3.6265+0.0003
CZK   Coroana cehă0.1765+0.0001
DKK   Coroana daneză0.58790
EGP   Lira egipteană0.5464-0.0038
GBP   Lira sterlină5.2315-0.0158
100HUF   100 Forinți maghiari1.4841-0.0053
100JPY   100 Yeni japonezi3.9909-0.0128
MDL   Leul moldovenesc0.2796+0.0013
NOK   Coroana norvegiană0.5724-0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0482-0.0008
SEK   Coroana suedeză0.4897-0.0010
TRY   Lira turcească1.8312-0.0027
XDR   DST5.0892-0.0188
RUB   Rubla rusească0.1124-0.0004
BGN   Leva bulgarească2.2350-0.0003
ZAR   Randul sud-african0.4270-0.0025
BRL   Realul brazilian1.8114-0.0134
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5230-0.0042
INR   Rupia indiană0.0645-0.0005
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2905-0.0028
MXN   Peso-ul mexican0.2570-0.0018
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.6803-0.0042
RSD   Dinarul sârbesc0.03930
UAH   Hryvna ucraineană0.4113-0.0032
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8980-0.0061

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.