CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 13 martie 2012

Simbol Denumire 13.03.2012
EUR   Euro4.3575+0.0017
USD   Dolarul SUA3.3234+0.0004
XAU   Gramul de aur180.9260-1.1192
AUD   Dolarul australian3.4999+0.0055
CAD   Dolarul canadian3.3568+0.0033
CHF   Francul elveţian3.6147+0.0029
CZK   Coroana cehă0.1774+0.0005
DKK   Coroana daneză0.5861+0.0002
EGP   Lira egipteană0.5510+0.0002
GBP   Lira sterlină5.2017+0.0079
100HUF   100 Forinți maghiari1.4838-0.0045
100JPY   100 Yeni japonezi4.0213-0.0178
MDL   Leul moldovenesc0.2802+0.0007
NOK   Coroana norvegiană0.5845+0.0020
PLN   Zlotul polonez1.0602+0.0001
SEK   Coroana suedeză0.4887+0.0006
TRY   Lira turcească1.8576+0.0127
XDR   DST5.10070
RUB   Rubla rusească0.1125+0.0002
BGN   Leva bulgarească2.2280+0.0009
ZAR   Randul sud-african0.4401+0.0011
BRL   Realul brazilian1.8480-0.0069
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5253+0.0001
INR   Rupia indiană0.0666+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.29560
MXN   Peso-ul mexican0.2631+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7315+0.0180
RSD   Dinarul sârbesc0.0392-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.4134+0.0002
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9049+0.0002

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.