CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 17 februarie 2012

Simbol Denumire 17.02.2012
EUR   Euro4.3533+0.0036
USD   Dolarul SUA3.3100-0.0357
XAU   Gramul de aur184.2611-0.4067
AUD   Dolarul australian3.5639-0.0014
CAD   Dolarul canadian3.3247-0.0070
CHF   Francul elveţian3.60390
CZK   Coroana cehă0.1741+0.0023
DKK   Coroana daneză0.5856+0.0004
EGP   Lira egipteană0.5482-0.0060
GBP   Lira sterlină5.2453+0.0025
100HUF   100 Forinți maghiari1.5001+0.0176
100JPY   100 Yeni japonezi4.1869-0.0598
MDL   Leul moldovenesc0.2828+0.0028
NOK   Coroana norvegiană0.5802+0.0043
PLN   Zlotul polonez1.0404+0.0136
SEK   Coroana suedeză0.4929-0.0010
TRY   Lira turcească1.8821-0.0013
XDR   DST5.1148-0.0290
RUB   Rubla rusească0.1105+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.2259+0.0018
ZAR   Randul sud-african0.4272+0.0008
BRL   Realul brazilian1.9277-0.0107
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5255-0.0055
INR   Rupia indiană0.0673-0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2944-0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2591+0.0012
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.7709+0.0094
RSD   Dinarul sârbesc0.04020
UAH   Hryvna ucraineană0.4125-0.0046
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9012-0.0098

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.