CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 23.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Take time to deliberate; but when the time for action arrives, stop thinking and go in.”

Napoleon Bonaparte

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 7 decembrie 2011

Simbol Denumire 07.12.2011
EUR   Euro4.3505-0.0029
USD   Dolarul SUA3.2504+0.0018
XAU   Gramul de aur180.4293+0.6385
AUD   Dolarul australian3.3332+0.0076
CAD   Dolarul canadian3.2145+0.0154
CHF   Francul elveţian3.5037-0.0129
CZK   Coroana cehă0.1718-0.0008
DKK   Coroana daneză0.5852-0.0003
EGP   Lira egipteană0.5407-0.0002
GBP   Lira sterlină5.0711-0.0161
100HUF   100 Forinți maghiari1.4490-0.0047
100JPY   100 Yeni japonezi4.1810+0.0021
MDL   Leul moldovenesc0.2756+0.0009
NOK   Coroana norvegiană0.5641+0.0006
PLN   Zlotul polonez0.9729-0.0027
SEK   Coroana suedeză0.4822+0.0021
TRY   Lira turcească1.7733+0.0062
XDR   DST5.0538+0.0110
RUB   Rubla rusească0.1041-0.0004
BGN   Leva bulgarească2.2244-0.0015
ZAR   Randul sud-african0.4040+0.0019
BRL   Realul brazilian1.8153-0.0025
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5107+0.0003
INR   Rupia indiană0.0630-0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2879+0.0006
MXN   Peso-ul mexican0.2408-0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.5310+0.0034
RSD   Dinarul sârbesc0.04230
UAH   Hryvna ucraineană0.4046-0.0006
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8850+0.0006

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.

  • 19.10.2026 | Imobiliare

    Piata industriala si logistica a incetinit cu 30% in primele noua luni, dupa anul record 2025

    Piata industriala si logistica din Romania a incetinit in 2026, dupa un an record. In primele noua luni, tranzactiile de inchiriere raportate public au ajuns la aproximativ 450.000 de metri patrati, cu circa 30% mai putin decat in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Colliers.

  • 19.10.2026 | Finante-Banci

    15.000 de clienti ING Bank Romania au deschis cont prin platforma de investitii ING Invest

    ING Bank Romania anunta ca 15.000 de clienti si-au deschis un cont prin ING Invest, la mai putin de o luna de la activarea platformei. Disponibila in aplicatia mobila ING Home'Bank, aceasta permite cumpararea si vanzarea de actiuni si ETF-uri listate la Bursa de Valori Bucuresti si pe principalele piete europene.

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.