CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 11 noiembrie 2011

Simbol Denumire 11.11.2011
EUR   Euro4.3479-0.0051
USD   Dolarul SUA3.1903-0.0181
XAU   Gramul de aur180.9410-0.8578
AUD   Dolarul australian3.2352-0.0099
CAD   Dolarul canadian3.1218-0.0105
CHF   Francul elveţian3.5164-0.0218
CZK   Coroana cehă0.1694-0.0011
DKK   Coroana daneză0.5842-0.0007
EGP   Lira egipteană0.5340-0.0028
GBP   Lira sterlină5.0740-0.0331
100HUF   100 Forinți maghiari1.3943-0.0073
100JPY   100 Yeni japonezi4.1222-0.0099
MDL   Leul moldovenesc0.2751+0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.5613-0.0004
PLN   Zlotul polonez0.9827-0.0077
SEK   Coroana suedeză0.4782-0.0021
TRY   Lira turcească1.7932-0.0011
XDR   DST5.0056-0.0067
RUB   Rubla rusească0.1044-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.2231-0.0026
ZAR   Randul sud-african0.4012+0.0022
BRL   Realul brazilian1.8112+0.0091
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.5030-0.0025
INR   Rupia indiană0.0635-0.0007
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2832+0.0001
MXN   Peso-ul mexican0.2364+0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.4764-0.0180
RSD   Dinarul sârbesc0.0426-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3977-0.0026
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8686-0.0048

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.