CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 30.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“ Lucruri pot veni la cei care așteaptă, dar numai cele lăsate de cei care se agită.”

Abraham Lincoln

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 2 noiembrie 2011

Simbol Denumire 02.11.2011
EUR   Euro4.3460+0.0025
USD   Dolarul SUA3.1542-0.0170
XAU   Gramul de aur175.6866+2.0971
AUD   Dolarul australian3.2700+0.0008
CAD   Dolarul canadian3.0997-0.0314
CHF   Francul elveţian3.5698+0.0053
CZK   Coroana cehă0.1731-0.0009
DKK   Coroana daneză0.5841+0.0004
EGP   Lira egipteană0.5285-0.0028
GBP   Lira sterlină5.0418-0.0094
100HUF   100 Forinți maghiari1.4191+0.0079
100JPY   100 Yeni japonezi4.0430-0.0131
MDL   Leul moldovenesc0.2748+0.0068
NOK   Coroana norvegiană0.5593-0.0023
PLN   Zlotul polonez0.9866+0.0100
SEK   Coroana suedeză0.4782-0.0018
TRY   Lira turcească1.7709+0.0024
XDR   DST5.0073+0.0874
RUB   Rubla rusească0.1030-0.0001
BGN   Leva bulgarească2.2221+0.0013
ZAR   Randul sud-african0.3938+0.0010
BRL   Realul brazilian1.8077-0.0395
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4963-0.0028
INR   Rupia indiană0.0641-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2814-0.0012
MXN   Peso-ul mexican0.2333-0.0001
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.5034-0.0179
RSD   Dinarul sârbesc0.04300
UAH   Hryvna ucraineană0.3935-0.0026
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8588-0.0047

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.