CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 14.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Primul pas spre succes îl constituie refuzul tău de a fi captiv în mediul în care te-ai aflat la început.”

Mark Caine

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 octombrie 2011

Simbol Denumire 18.10.2011
EUR   Euro4.3529+0.0200
USD   Dolarul SUA3.1818+0.0518
XAU   Gramul de aur169.5049-0.1207
AUD   Dolarul australian3.2252-0.0029
CAD   Dolarul canadian3.1035+0.0015
CHF   Francul elveţian3.5280+0.0238
CZK   Coroana cehă0.1760+0.0007
DKK   Coroana daneză0.5846+0.0026
EGP   Lira egipteană0.5327+0.0086
GBP   Lira sterlină5.0005+0.0636
100HUF   100 Forinți maghiari1.4605-0.0254
100JPY   100 Yeni japonezi4.1478+0.0989
MDL   Leul moldovenesc0.2707+0.0012
NOK   Coroana norvegiană0.5629+0.0017
PLN   Zlotul polonez1.0006-0.0118
SEK   Coroana suedeză0.4755+0.0005
TRY   Lira turcească1.7045+0.0073
XDR   DST4.9767+0.0323
RUB   Rubla rusească0.1019+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.2256+0.0102
ZAR   Randul sud-african0.3950-0.0040
BRL   Realul brazilian1.7944-0.0128
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4988+0.0075
INR   Rupia indiană0.0646+0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2777+0.0033
MXN   Peso-ul mexican0.2356-0.0019
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.5063-0.0111
RSD   Dinarul sârbesc0.0435+0.0003
UAH   Hryvna ucraineană0.3971+0.0078
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8665+0.0143

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.

  • 14.10.2026 | Imobiliare

    Piata locala de M&A a urcat la 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni, pe fondul unor tranzactii mari

    Piata romaneasca de fuziuni si achizitii a atins o valoare estimata de 7,1 miliarde de dolari in primele noua luni ale anului 2026, cu 33% peste nivelul de 5,4 miliarde din perioada similara a anului trecut, potrivit datelor EY. Numarul tranzactiilor a scazut insa marginal, cu 1%, pana la 212, iar valoarea tranzactiilor cu pret comunicat a urcat cu 39%, la 4,1 miliarde de dolari.

  • 14.10.2026 | Finante-Banci

    ING Bank Romania relanseaza aplicatia mobila pentru antreprenori ING Business PRO

    ING Bank Romania a relansat ING Business PRO, o versiune actualizata a aplicatiei mobile pentru antreprenori, care permite gestionarea de pe telefon a operatiunilor financiare ale companiei - de la plati recurente, notificari pentru incasari si plati si schimb valutar, pana la deschiderea de conturi de economii sau depozite si vizualizarea cardurilor firmei intr-un singur loc.