CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 august 2011

Simbol Denumire 08.08.2011
EUR   Euro4.2442+0.0023
USD   Dolarul SUA2.9768-0.0237
XAU   Gramul de aur163.0900+2.6250
AUD   Dolarul australian3.0748-0.0568
CAD   Dolarul canadian3.0205-0.0357
CHF   Francul elveţian3.9173+0.0043
CZK   Coroana cehă0.17510
DKK   Coroana daneză0.5697+0.0002
EGP   Lira egipteană0.4993-0.0047
GBP   Lira sterlină4.8843+0.0013
100HUF   100 Forinți maghiari1.5419-0.0064
100JPY   100 Yeni japonezi3.8338+0.0116
MDL   Leul moldovenesc0.2607-0.0015
NOK   Coroana norvegiană0.5436-0.0023
PLN   Zlotul polonez1.0455-0.0043
SEK   Coroana suedeză0.4587-0.0011
TRY   Lira turcească1.7004-0.0242
XDR   DST4.7600+0.0025
RUB   Rubla rusească0.1063+0.0002
BGN   Leva bulgarească2.1701+0.0012
ZAR   Randul sud-african0.4274-0.0054
BRL   Realul brazilian1.8885-0.0015
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4625-0.0034
INR   Rupia indiană0.0661-0.0009
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2749-0.0062
MXN   Peso-ul mexican0.2436-0.0052
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.4613-0.0418
RSD   Dinarul sârbesc0.0412-0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.3726-0.0030
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8103-0.0065

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.