CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 29 iulie 2011

Simbol Denumire 29.07.2011
EUR   Euro4.2403-0.0042
USD   Dolarul SUA2.9682+0.0051
XAU   Gramul de aur154.0188+0.4247
AUD   Dolarul australian3.2483-0.0249
CAD   Dolarul canadian3.1227-0.0007
CHF   Francul elveţian3.7057+0.0024
CZK   Coroana cehă0.1754+0.0003
DKK   Coroana daneză0.5692-0.0005
EGP   Lira egipteană0.4982+0.0007
GBP   Lira sterlină4.8287-0.0114
100HUF   100 Forinți maghiari1.5708-0.0153
100JPY   100 Yeni japonezi3.8227+0.0093
MDL   Leul moldovenesc0.2597-0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.5478-0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0584+0.0010
SEK   Coroana suedeză0.4667-0.0008
TRY   Lira turcească1.7661+0.0001
XDR   DST4.7621+0.0338
RUB   Rubla rusească0.1071-0.0002
BGN   Leva bulgarească2.1681-0.0021
ZAR   Randul sud-african0.4395-0.0044
BRL   Realul brazilian1.8942-0.0108
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4611+0.0012
INR   Rupia indiană0.0672-0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2815-0.0002
MXN   Peso-ul mexican0.2529-0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.5709-0.0124
RSD   Dinarul sârbesc0.0412-0.0003
UAH   Hryvna ucraineană0.3711+0.0009
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8081+0.0015

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.