CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 5 iulie 2011

Simbol Denumire 05.07.2011
EUR   Euro4.1817-0.0400
USD   Dolarul SUA2.8875-0.0198
XAU   Gramul de aur139.2525-0.4633
AUD   Dolarul australian3.0889-0.0335
CAD   Dolarul canadian3.0040-0.0229
CHF   Francul elveţian3.4229-0.0017
CZK   Coroana cehă0.1720-0.0021
DKK   Coroana daneză0.5606-0.0054
EGP   Lira egipteană0.4846-0.0035
GBP   Lira sterlină4.6556-0.0243
100HUF   100 Forinți maghiari1.5790-0.0195
100JPY   100 Yeni japonezi3.5590-0.0451
MDL   Leul moldovenesc0.2490-0.0015
NOK   Coroana norvegiană0.5396-0.0030
PLN   Zlotul polonez1.0588-0.0111
SEK   Coroana suedeză0.4608-0.0025
TRY   Lira turcească1.7731-0.0286
XDR   DST4.6193-0.0442
RUB   Rubla rusească0.1036-0.0009
BGN   Leva bulgarească2.1381-0.0205
ZAR   Randul sud-african0.4275-0.0054
BRL   Realul brazilian1.8598-0.0071
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4466-0.0032
INR   Rupia indiană0.0650-0.0005
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2708-0.0026
MXN   Peso-ul mexican0.2489-0.0016
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.3926-0.0177
RSD   Dinarul sârbesc0.0415-0.0007
UAH   Hryvna ucraineană0.3617-0.0024
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.7862-0.0054

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.