CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 19 mai 2011

Simbol Denumire 19.05.2011
EUR   Euro4.1254+0.0070
USD   Dolarul SUA2.8965+0.0056
XAU   Gramul de aur138.6655+0.0711
AUD   Dolarul australian3.0844+0.0197
CAD   Dolarul canadian2.9931+0.0227
CHF   Francul elveţian3.2789-0.0023
CZK   Coroana cehă0.1683+0.0001
DKK   Coroana daneză0.5532+0.0009
EGP   Lira egipteană0.4865+0.0008
GBP   Lira sterlină4.6840+0.0032
100HUF   100 Forinți maghiari1.5419+0.0035
100JPY   100 Yeni japonezi3.5347-0.0350
MDL   Leul moldovenesc0.2493+0.0004
NOK   Coroana norvegiană0.5230+0.0031
PLN   Zlotul polonez1.0531+0.0029
SEK   Coroana suedeză0.4594+0.0006
TRY   Lira turcească1.8379+0.0091
XDR   DST4.6144-0.0048
RUB   Rubla rusească0.1034+0.0003
BGN   Leva bulgarească2.1093+0.0036
ZAR   Randul sud-african0.4182+0.0005
BRL   Realul brazilian1.8001+0.0110
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4454+0.0009
INR   Rupia indiană0.0644+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2667+0.0010
MXN   Peso-ul mexican0.2475+0.0008
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.2912+0.0115
RSD   Dinarul sârbesc0.0424+0.0002
UAH   Hryvna ucraineană0.3629+0.0018
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.7887+0.0016

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.