CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 9 martie 2011

Simbol Denumire 09.03.2011
EUR   Euro4.1902+0.0033
USD   Dolarul SUA3.0185+0.0114
XAU   Gramul de aur138.9401+0.2400
AUD   Dolarul australian3.0466+0.0070
CAD   Dolarul canadian3.1112+0.0158
CHF   Francul elveţian3.2371+0.0124
CZK   Coroana cehă0.1725-0.0004
DKK   Coroana daneză0.5618+0.0004
EGP   Lira egipteană0.5105+0.0016
GBP   Lira sterlină4.8897+0.0249
100HUF   100 Forinți maghiari1.5371-0.0034
100JPY   100 Yeni japonezi3.6451-0.0012
MDL   Leul moldovenesc0.2497-0.0026
NOK   Coroana norvegiană0.5411+0.0018
PLN   Zlotul polonez1.0534-0.0003
SEK   Coroana suedeză0.4760+0.0028
TRY   Lira turcească1.8984+0.0103
XDR   DST4.7499+0.0278
RUB   Rubla rusească0.1066+0.0004
BGN   Leva bulgarească2.1424+0.0016
ZAR   Randul sud-african0.4376+0.0022
BRL   Realul brazilian1.8249+0.0061
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4601+0.0023
INR   Rupia indiană0.0671+0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2707+0.0017
MXN   Peso-ul mexican0.2510+0.0014
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.2319+0.0055
RSD   Dinarul sârbesc0.04040
UAH   Hryvna ucraineană0.3803+0.0027
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8218+0.0031

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.