CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 29.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 28 octombrie 2010

Simbol Denumire 28.10.2010
EUR   Euro4.2643-0.0176
USD   Dolarul SUA3.0814-0.0120
XAU   Gramul de aur131.4138-1.3158
AUD   Dolarul australian3.0114-0.0011
CAD   Dolarul canadian3.0054-0.0075
CHF   Francul elveţian3.1253-0.0039
CZK   Coroana cehă0.1731-0.0009
DKK   Coroana daneză0.5717-0.0024
EGP   Lira egipteană0.5336-0.0021
GBP   Lira sterlină4.8805-0.0254
100HUF   100 Forinți maghiari1.5505-0.0075
100JPY   100 Yeni japonezi3.7895+0.0004
MDL   Leul moldovenesc0.2605+0.0036
NOK   Coroana norvegiană0.5241-0.0035
PLN   Zlotul polonez1.0757-0.0112
SEK   Coroana suedeză0.4577-0.0033
TRY   Lira turcească2.1501-0.0062
XDR   DST4.8428-0.0022
RUB   Rubla rusească0.1003-0.0007
BGN   Leva bulgarească2.1804-0.0090
ZAR   Randul sud-african0.4382-0.0035
BRL   Realul brazilian1.7912-0.0250
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4608-0.0022
INR   Rupia indiană0.0692-0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2741+0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2483-0.0007
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.3119-0.0018
RSD   Dinarul sârbesc0.0395-0.0004
UAH   Hryvna ucraineană0.3877-0.0021
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8390-0.0033

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.