CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 13 octombrie 2010

Simbol Denumire 13.10.2010
EUR   Euro4.2779+0.0042
USD   Dolarul SUA3.0570-0.0343
XAU   Gramul de aur133.5464-0.1251
AUD   Dolarul australian3.0268-0.0027
CAD   Dolarul canadian3.0384-0.0071
CHF   Francul elveţian3.1945-0.0041
CZK   Coroana cehă0.1745+0.0002
DKK   Coroana daneză0.5737+0.0006
EGP   Lira egipteană0.5359-0.0060
GBP   Lira sterlină4.8513-0.0450
100HUF   100 Forinți maghiari1.5651+0.0042
100JPY   100 Yeni japonezi3.7357-0.0318
MDL   Leul moldovenesc0.2630+0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.5252+0.0001
PLN   Zlotul polonez1.0814+0.0037
SEK   Coroana suedeză0.4613-0.0014
TRY   Lira turcească2.1712-0.0004
XDR   DST4.8419+0.0127
RUB   Rubla rusească0.1015-0.0010
BGN   Leva bulgarească2.1873+0.0022
ZAR   Randul sud-african0.4473+0.0004
BRL   Realul brazilian1.8294-0.0211
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4586-0.0046
INR   Rupia indiană0.0688-0.0004
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2727-0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2467-0.0007
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.3196-0.0004
RSD   Dinarul sârbesc0.0403+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3845-0.0010
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8321-0.0096

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.