CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 16.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Procrastinarea este frica de succes. Oamenii procrastinează pentru că se tem de succes. Deoarece este greu sa ai succes, iar succesul poartă o responsabilitate, este mult mai ușor să amâni și să trăiești pe filosofia "într-o zi voi face".”

Denis Waitley

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 octombrie 2010

Simbol Denumire 08.10.2010
EUR   Euro4.2682-0.0012
USD   Dolarul SUA3.0689+0.0112
XAU   Gramul de aur131.2667-2.2938
AUD   Dolarul australian2.9964-0.0274
CAD   Dolarul canadian3.0179-0.0045
CHF   Francul elveţian3.1726-0.0163
CZK   Coroana cehă0.1744-0.0002
DKK   Coroana daneză0.5724-0.0003
EGP   Lira egipteană0.5389+0.0020
GBP   Lira sterlină4.8724-0.0005
100HUF   100 Forinți maghiari1.5500-0.0150
100JPY   100 Yeni japonezi3.7220+0.0135
MDL   Leul moldovenesc0.2596-0.0019
NOK   Coroana norvegiană0.5269-0.0033
PLN   Zlotul polonez1.0713-0.0054
SEK   Coroana suedeză0.4587-0.0005
TRY   Lira turcească2.1513-0.0013
XDR   DST4.8026-0.0167
RUB   Rubla rusească0.1024-0.0004
BGN   Leva bulgarească2.1823-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.4435-0.0019
BRL   Realul brazilian1.8255+0.0035
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4600+0.0031
INR   Rupia indiană0.0691+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2736-0.0004
MXN   Peso-ul mexican0.2439-0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.2939-0.0203
RSD   Dinarul sârbesc0.04030
UAH   Hryvna ucraineană0.3862+0.0014
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8355+0.0030

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 19.10.2026 | Imobiliare

    Piata industriala si logistica a incetinit cu 30% in primele noua luni, dupa anul record 2025

    Piata industriala si logistica din Romania a incetinit in 2026, dupa un an record. In primele noua luni, tranzactiile de inchiriere raportate public au ajuns la aproximativ 450.000 de metri patrati, cu circa 30% mai putin decat in aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Colliers.

  • 19.10.2026 | Finante-Banci

    15.000 de clienti ING Bank Romania au deschis cont prin platforma de investitii ING Invest

    ING Bank Romania anunta ca 15.000 de clienti si-au deschis un cont prin ING Invest, la mai putin de o luna de la activarea platformei. Disponibila in aplicatia mobila ING Home'Bank, aceasta permite cumpararea si vanzarea de actiuni si ETF-uri listate la Bursa de Valori Bucuresti si pe principalele piete europene.

  • 14.10.2026 | Economie

    Activele fondurilor de pensii private au urcat la 246,2 miliarde de lei, in crestere de 39%

    Sistemul pensiilor private din Romania si-a continuat cresterea in primul semestru al anului 2026, activele totale administrate ajungand la 246,2 miliarde de lei la finalul lunii iunie, cu 39% mai mult decat in aceeasi perioada a anului precedent. Raportate la Produsul Intern Brut, acestea reprezentau 12,35% din PIB, confirmand consolidarea rolului sectorului in arhitectura financiara a tarii.

  • 14.10.2026 | HR/Cariere

    Simona Urse se alatura Colliers ca Associate Director in echipa de Office Leasing

    Compania de consultanta imobiliara Colliers isi extinde echipa de Office Leasing prin numirea Simonei Urse in rolul de Associate Director Tenant Services. Cu 20 de ani de experienta in domeniul imobiliar, dintre care 14 pe segmentul de birouri, aceasta va lucra cu companiile care isi reevalueaza nevoile de spatiu.