CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 27.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 octombrie 2010

Simbol Denumire 08.10.2010
EUR   Euro4.2682-0.0012
USD   Dolarul SUA3.0689+0.0112
XAU   Gramul de aur131.2667-2.2938
AUD   Dolarul australian2.9964-0.0274
CAD   Dolarul canadian3.0179-0.0045
CHF   Francul elveţian3.1726-0.0163
CZK   Coroana cehă0.1744-0.0002
DKK   Coroana daneză0.5724-0.0003
EGP   Lira egipteană0.5389+0.0020
GBP   Lira sterlină4.8724-0.0005
100HUF   100 Forinți maghiari1.5500-0.0150
100JPY   100 Yeni japonezi3.7220+0.0135
MDL   Leul moldovenesc0.2596-0.0019
NOK   Coroana norvegiană0.5269-0.0033
PLN   Zlotul polonez1.0713-0.0054
SEK   Coroana suedeză0.4587-0.0005
TRY   Lira turcească2.1513-0.0013
XDR   DST4.8026-0.0167
RUB   Rubla rusească0.1024-0.0004
BGN   Leva bulgarească2.1823-0.0006
ZAR   Randul sud-african0.4435-0.0019
BRL   Realul brazilian1.8255+0.0035
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4600+0.0031
INR   Rupia indiană0.0691+0.0001
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2736-0.0004
MXN   Peso-ul mexican0.2439-0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.2939-0.0203
RSD   Dinarul sârbesc0.04030
UAH   Hryvna ucraineană0.3862+0.0014
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8355+0.0030

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.

  • 27.10.2026 | Economie

    Sapte din zece companii din Romania nu sunt pregatite pentru controalele fiscale digitale

    Aproximativ 71% dintre companiile din Romania nu au realizat niciun exercitiu de pregatire pentru o inspectie fiscala bazata pe datele transmise prin sistemul SAF-T, potrivit sondajului "Preturi de transfer, TVA si inspectii fiscale digitale”, realizat de EY Romania in octombrie 2026 in randul reprezentantilor mediului de afaceri.

  • 19.10.2026 | HR/Cariere

    Aproape 55% dintre angajatii romani se simt obositi sau suprasolicitati saptamanal

    Aproape 55% dintre angajatii romani spun ca se simt obositi sau suprasolicitati din cauza muncii zilnic sau de cateva ori pe saptamana, potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property pe un esantion de 1.026 de utilizatori de internet din Romania. Doar 12,5% isi descriu nivelul de energie profesionala ca fiind foarte bun, in timp ce peste 16% afirma ca se simt frecvent epuizati, in burnout sau aproape de burnout.