CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 8 septembrie 2010

Simbol Denumire 08.09.2010
EUR   Euro4.2872-0.0043
USD   Dolarul SUA3.3791+0.0166
XAU   Gramul de aur136.6957+1.8508
AUD   Dolarul australian3.0965+0.0341
CAD   Dolarul canadian3.2207-0.0105
CHF   Francul elveţian3.3504+0.0302
CZK   Coroana cehă0.1734-0.0001
DKK   Coroana daneză0.5758-0.0006
EGP   Lira egipteană0.5922+0.0025
GBP   Lira sterlină5.2191+0.0439
100HUF   100 Forinți maghiari1.4829-0.0166
100JPY   100 Yeni japonezi4.0310+0.0229
MDL   Leul moldovenesc0.2731-0.0002
NOK   Coroana norvegiană0.5423-0.0021
PLN   Zlotul polonez1.0843-0.0041
SEK   Coroana suedeză0.4623+0.0017
TRY   Lira turcească2.2289+0.0017
XDR   DST5.0897+0.0229
RUB   Rubla rusească0.10920
BGN   Leva bulgarească2.1920-0.0022
ZAR   Randul sud-african0.4646+0.0024
BRL   Realul brazilian1.9529+0.0052
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4970+0.0017
INR   Rupia indiană0.0724+0.0006
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2881+0.0026
MXN   Peso-ul mexican0.2585+0.0011
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.4308+0.0045
RSD   Dinarul sârbesc0.04070
UAH   Hryvna ucraineană0.4269+0.0037
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9198+0.0040

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.