CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 26 august 2010

Simbol Denumire 26.08.2010
EUR   Euro4.2460+0.0092
USD   Dolarul SUA3.3407-0.0045
XAU   Gramul de aur133.3457+0.4060
AUD   Dolarul australian2.9625+0.0005
CAD   Dolarul canadian3.1606+0.0027
CHF   Francul elveţian3.2493-0.0018
CZK   Coroana cehă0.1707+0.0007
DKK   Coroana daneză0.5702+0.0014
EGP   Lira egipteană0.5856-0.0010
GBP   Lira sterlină5.1904+0.0358
100HUF   100 Forinți maghiari1.5014+0.0089
100JPY   100 Yeni japonezi3.9500-0.0052
MDL   Leul moldovenesc0.2752+0.0049
NOK   Coroana norvegiană0.5306+0.0014
PLN   Zlotul polonez1.0643+0.0058
SEK   Coroana suedeză0.4511+0.0034
TRY   Lira turcească2.1934+0.0027
XDR   DST5.0743+0.0139
RUB   Rubla rusească0.1084+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.1710+0.0047
ZAR   Randul sud-african0.4568+0.0019
BRL   Realul brazilian1.8940+0.0051
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4913-0.0008
INR   Rupia indiană0.07130
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2805+0.0007
MXN   Peso-ul mexican0.2578-0.0009
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.3456-0.0075
RSD   Dinarul sârbesc0.04020
UAH   Hryvna ucraineană0.4239+0.0016
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9095-0.0015

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.