CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul nu constă în a nu greși niciodată, ci a nu face aceeași greșeală două ori.”

George Bernard Shaw

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 14 iulie 2010

Simbol Denumire 14.07.2010
EUR   Euro4.2596+0.0016
USD   Dolarul SUA3.3519-0.0326
XAU   Gramul de aur130.6499-0.7063
AUD   Dolarul australian2.9571-0.0051
CAD   Dolarul canadian3.2429-0.0346
CHF   Francul elveţian3.1682-0.0231
CZK   Coroana cehă0.1674-0.0006
DKK   Coroana daneză0.5716+0.0005
EGP   Lira egipteană0.5883-0.0059
GBP   Lira sterlină5.1151+0.0022
100HUF   100 Forinți maghiari1.5342+0.0035
100JPY   100 Yeni japonezi3.7804-0.0462
MDL   Leul moldovenesc0.2662+0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.5369+0.0039
PLN   Zlotul polonez1.0490+0.0028
SEK   Coroana suedeză0.4524+0.0007
TRY   Lira turcească2.1717-0.0024
XDR   DST5.0556+0.0076
RUB   Rubla rusească0.1096-0.0005
BGN   Leva bulgarească2.1780+0.0008
ZAR   Randul sud-african0.4437-0.0027
BRL   Realul brazilian1.9094-0.0130
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4948-0.0051
INR   Rupia indiană0.0718-0.0005
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2788-0.0003
MXN   Peso-ul mexican0.2641+0.0006
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.4068-0.0020
RSD   Dinarul sârbesc0.0408-0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.4249-0.0039
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.9126-0.0090

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.