CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul bnr din 27.05.2022

EUR

Calculator TVA

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“If you're not having fun, then what the hell are you doing?”

Allison Jones, six-time Paralympian

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 26 martie 2010

Simbol Denumire 26.03.2010
EUR   Euro4.0682+0.0029
USD   Dolarul SUA3.0410-0.0043
XAU   Gramul de aur107.3184+0.2439
AUD   Dolarul australian2.7553-0.0219
CAD   Dolarul canadian2.9646-0.0176
CHF   Francul elveţian2.8437-0.0038
CZK   Coroana cehă0.1601-0.0001
DKK   Coroana daneză0.5466+0.0003
EGP   Lira egipteană0.5524-0.0009
GBP   Lira sterlină4.5237-0.0307
100HUF   100 Forinți maghiari1.5357-0.0055
100JPY   100 Yeni japonezi3.2904-0.0205
MDL   Leul moldovenesc0.2418+0.0001
NOK   Coroana norvegiană0.5023-0.0014
PLN   Zlotul polonez1.0458+0.0007
SEK   Coroana suedeză0.4193-0.0010
TRY   Noua lira turcească1.9816+0.0062
XDR   DST4.6129-0.0070
RUB   Rubla rusească0.1029+0.0001
BGN   Leva bulgarească2.0801+0.0015
ZAR   Randul sud-african0.4089-0.0040
BRL   Realul brazilian1.6700-0.0216
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4453-0.0007
INR   Rupia indiană0.0671+0.0003
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2670+0.0005
MXN   Peso-ul mexican0.2428+0.0002
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.1460-0.0033
RSD   Dinarul sârbesc0.0408+0.0001
UAH   Hryvna ucraineană0.3848+0.0006
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8278-0.0012

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 27.05.2022 | Finante-Banci

    Raport PwC: Fenomenul ”Marea demisie” continuă cu presiune și mai mare pe salarii

    Potrivit sondajului realizat de PwC la nivel global, „Workforce Hopes and Fears”, sondaj publicat la data de 24 mai 2022, fenomenul „marea demisie” continuă, punând o presiune din ce în ce mai mare asupra angajatorilor. Astfel, la nivel local, 40% dintre angajații din România intenționează să ceară o majorare salarială în acest an în vreme ce 16% își doresc chiar să își schimbe locurile de muncă. La nivel global, pe de altă parte, procentul celor care doresc să își schimbe angajatorul este de 19% în vreme ce procentul celor care vor să ceară o mărire de salariu este de 35%.

  • 26.05.2022 | Economie

    Analiză PwC: Merită să ne întoarcem la impozitul progresiv? Pro și contra

    Una dintre temele care apar periodic în dezbaterea publică este cea a revenirii la impozitul progresiv. Pe de altă parte, atât mediul de afaceri cât și contribuabilii, par prea puțin sau chiar deloc convinși că o asemenea schimbare în peisajul economic românesc ar fi necesară sau benefică, marea majoritate susținând în continuare cota unică.

  • 26.05.2022 | Economie

    Studiu Deloitte: jumatate dintre romani vor sa-si cumpere masini electrice pentru a reduce costul cu alimentarea si a proteja mediul.

    Potrivit datelor culese cu ajutorul „Deloitte 2022 Global Automotive Consumer Study”, 46% dintre consumatorii români preferă mașinile electrice sau hibrid și spun că ar alege o astfel de motorizare pentru viitoarea lor mașină. Studiul a fost efectuat în rândul a peste 26.000 de consumatori din 25 de țări la nivel global dintre care 11.000 din 10 state europene printre care și țara noastră.

  • 23.05.2022 | Auto

    Raport PwC: Vânzările de mașini verzi își continuă creșterea în Europa, în pofida problemelor de aprovizionare și a prețurilor mari la materii prime, în special din Rusia

    Vânzările de mașini considerate „verzi” din Europa și-au accelerat creșterea în primul trimestru al acestui an la nivel european, potrivit unei analize realizate de Strategy& în colaborare cu departamentul de strategie globală al rețelei PwC. Mașinile hibride, electrice și hibrid plug-in din Europa și-au accelerat creșterea, la 13% în primul trimestru al acestui an, în ciuda problemelor cu care se confruntă lanțul de aprovizionare.

Folosim cookies pentru functionarea corecta a site-ului, masurarea traficului si functionalitati care ne permit sa iti prezentam un continut particularizat preferintelor tale. Pentru retragerea acordului pentru cookies, te rugam sa consulti Politica de Cookie. De asemenea, te invitam sa parcurgi Politica noastra de Confidentialitate, ce a devenit aplicabila incepand cu luna mai 2018.
DA, ÎNTELEG