CONVERTOR RAPID

Foloseşte cursul BNR din 28.10.2026

EUR
RON

CALCULATOR TVA

Foloseşte rezultatul din conversia valutară

Afișează separator mii în rezultate ( , )
Afișează patru zecimale în rezultat

Citatul zilei

“Succesul înseamnă să ai curajul, determinarea şi voinţa de a deveni persoana care trebuie să fii.”

George Sheehan

Arhiva Curs Bnr

Curs valutar (exprimat in RON) comunicat in data de 18 februarie 2010

Simbol Denumire 18.02.2010
EUR   Euro4.1287+0.0091
USD   Dolarul SUA3.0389+0.0414
XAU   Gramul de aur108.0197+0.2327
AUD   Dolarul australian2.7270+0.0227
CAD   Dolarul canadian2.9069+0.0317
CHF   Francul elveţian2.8164+0.0092
CZK   Coroana cehă0.1605+0.0016
DKK   Coroana daneză0.5547+0.0012
EGP   Lira egipteană0.5533+0.0071
GBP   Lira sterlină4.7445+0.0158
100HUF   100 Forinți maghiari1.5226+0.0037
100JPY   100 Yeni japonezi3.3475+0.0370
MDL   Leul moldovenesc0.2378+0.0005
NOK   Coroana norvegiană0.5137+0.0007
PLN   Zlotul polonez1.0355+0.0014
SEK   Coroana suedeză0.4219+0.0030
TRY   Lira turcească2.0009+0.0115
XDR   DST4.6334-0.0084
RUB   Rubla rusească0.1010+0.0011
BGN   Leva bulgarească2.1109+0.0045
ZAR   Randul sud-african0.3986+0.0079
BRL   Realul brazilian1.6580+0.0421
CNY   Renminbi-ul chinezesc
(RMB)
0.4448+0.0061
INR   Rupia indiană0.0657+0.0006
100KRW   100 Woni sud-coreeni0.2644+0.0021
MXN   Peso-ul mexican0.2362+0.0028
NZD   Dolarul neo-zeelandez2.1291+0.0128
RSD   Dinarul sârbesc0.04180
UAH   Hryvna ucraineană0.3793+0.0054
AED   Dirhamul Emiratelor
Arabe
0.8274+0.0113

Detalii despre cursul valutar stabilit de BNR

Inapoi la Arhiva Curs Bnr

Ultimele știri Bank News

  • 28.10.2026 | Imobiliare

    Romania a depasit 5 milioane de metri patrati de retail modern, dar ramane sub media regionala

    Piata de retail modern din Romania a crescut de la aproximativ 100.000 de metri patrati la inceputul anilor 2000 la peste 5 milioane de metri patrati in 2025, dar densitatea ramane semnificativ sub nivelul celorlalte piete din Europa Centrala - circa 270 de metri patrati la 1.000 de locuitori, fata de 400-500 in Ungaria, Cehia si Polonia.

  • 28.10.2026 | Mediu

    Romania a platit aproape un miliard de euro pentru plasticul nereciclat in mai putin de cinci ani

    Romania a virat aproximativ 5,05 miliarde de lei - echivalentul a aproape un miliard de euro - catre bugetul Uniunii Europene in perioada ianuarie 2021 - octombrie 2025, sub forma contributiei calculate pe baza cantitatii de deseuri de ambalaje din plastic nereciclate, potrivit datelor comunicate de Ministerul Finantelor. Sumele au crescut constant: de la 568 milioane de lei in 2021 la aproape 1,32 miliarde de lei in 2024.

  • 27.10.2026 | Imobiliare

    Studiu: Aproape o treime dintre romani ignora riscurile financiare legate de locuinta

    Circa 31% dintre romani ignora riscurile care le pot afecta locuinta, iar 27% sunt convinsi ca situatiile de care se tem nu li se pot intampla, conform unui studiu realizat de Centrul de Sociologie Urbana si Regionala (CURS) la initiativa Allianz-Țiriac, pe un esantion reprezentativ de 1.218 de respondenti.

  • 27.10.2026 | Economie

    Comisia Europeana si ANAF intensifica atentia asupra taxarii persoanelor cu averi mari

    Modul in care sunt impozitate persoanele cu averi mari a revenit in prim-planul dezbaterii europene, pe fondul unui studiu publicat in aprilie 2026 de Comisia Europeana. Documentul arata ca, desi averea privata in Uniunea Europeana a crescut semnificativ in ultimele trei decenii si a devenit tot mai concentrata la varful distributiei, taxele pe avere din majoritatea statelor membre nu aduc venituri fiscale pe masura.